Jak oznaczenia przewodów wpływają na bezpieczeństwo i zgodność z normami?
Wszystkie kwestie związane z symboliką przewodów instalacyjnych są bardzo ważne, gdyż bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo. Od tego, czy wybierzemy odpowiedni kabel i go poprawnie zainstalujemy zależy działanie urządzeń elektrycznych. Jeśli będą źle połączone może dojść do ich awarii, zwarcia, a nawet pożaru. Prawidłowe oznakowanie przewodów elektrycznych pomaga w szybszym serwisowaniu i konserwacji.
Rodzaje oznaczeń na kablach elektrycznych – symbole literowe i cyfrowe
Norma europejska PN-HD 361 S3:2002 stanowi podstawę do oznaczania przewodów, wprowadzając jednoznaczne zasady i kody dotyczące takich elementów jak numeryzacja czy symbole przewodów. Kable elektryczne oznaczane są zarówno kolorem, jak i symbolami składającymi się z liter oraz cyfr. Ujednolicenie norm dotyczących oznaczeń na ternie krajów członkowskich Unii Europejskie prowadza porządek.
Chcesz zakupić kabel elektryczny, ale nie wiesz, jaki rodzaj wybrać?
Co oznaczają poszczególne kolory przewodów elektrycznych?
Na rodzaj kabla wskazują oznaczenia literowe. Przewody elektryczne oznaczone literą L wskazują przewód fazowy, który służy do przesyłania energii elektrycznej w ramach sieci elektroenergetycznej i znajduje się pod napięciem fazowym. W sieci trójfazowej przewody liniowe mogą różnić się między sobą kolorem izolacji, dlatego wyróżniamy przewody L1, L2 i L3. Zazwyczaj przewody fazowe L są w barwie brązowej lub czarnej, chociaż kolory mogą się różnić w zależności od producenta czy ilości żył umieszczonych w przewodzie. Przewody neutralne oznaczone literą N mają kolor niebieski. Połączone są z punktem neutralnym w sieci elektroenergetycznej, chociaż ich napięcie wynosi zawsze 0 V, są niezbędnym elementem instalacji elektrycznej. Przewody ochronne PE w przypadku uszkodzeń sieci chronią przed porażeniem elektrycznym, pełnią funkcję uziemiającą lub wyrównawczą. Kolor oznaczeń kabli ochronnych jest zawsze żółto-zielony.Z kolei przewód odgromowy występuje w liniach wysokiego napięcia, gdzie ma za zadanie chronić je przed wyładowaniami atmosferycznymi.Jak odczytywać informacje o liczbie żył i przekroju kabla?
Liczbę żył i przekrój kabla możemy odczytać na podstawie oznaczeń na jego powierzchni. Pierwsza liczba zawsze informuje o liczbie żył wewnątrz kabla. Druga liczba zaś oznacza przekrój poprzeczny każdej żyły w milimetrach kwadratowych. Przykładowo z takiego zapisu na kablu 3×1,5 mm², możemy odczytać, że ma on trzy żyły, a każda z nich ma przekrój wynoszący 1,5 mm².Materiały i izolacja kabli – jak je rozpoznać?
Popularnym materiałem o świetnej przewodności elektrycznej jest miedź oznaczana symbolem Cu. Kable miedziane wykorzystuje się w telekomunikacji, urządzeniach elektrycznych, a także do dystrybucji energii. Przewód elektryczny może być też wykonany z aluminium i oznaczony jest literą A. Aluminiowe kable są lżejsze od tych z miedzi, ale są słabszych przewodnikiem elektryczności. W praktyce oznacza to, że przewody miedziane mogą być poddane większemu obciążeniu prądowemu niż aluminiowe o tym samym przekroju. Wybór izolacji danego przewodu jest bardzo ważny w utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i zapewnieniu wysokiej trwałości działania instalacji elektrycznych. W hurtowniach elektrycznych dostępnych jest wiele rodzajów izolacji wewnętrznych i zewnętrznych.![Zdaniem eksperta](https://www.rusowicz24.pl/wp-content/uploads/2024/06/kontakt-maciej-rusowicz-hurtownia-elektryczna-ekspert-sq.png)
Zdaniem eksperta
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabli do instalacji domowych, przemysłowych i na zewnątrz
Znajomość podstawowych oznaczeń pozwoli nam zakupić odpowiednie rodzaje kabli. Dzięki rozumieniu kolorów przewodów będziemy wiedzieli, w których z nich płynie prąd stały, a które mają zerowe napięcie. Pozwoli nam to uniknąć porażenia prądem w trakcie samodzielnych napraw danego kabla. Kolorystyka przewód elektrycznych i literowe oznaczenia stosowane w instalacjach domowych czy przemysłowych mają ogromne znacznie. Wszystkie kable i przewody elektryczne muszą być dokładnie oznaczone zgodnie z europejskimi normami. W trakcie napraw warto korzystać w sprawdzonych narzędzi i akcesorii do okablowania, w tym solidnych końcówek kablowych.