Co to są złącza elektryczne i dlaczego są ważne?
W automatyce złącza elektryczne łączą ze sobą obwody elektryczne, kable i urządzenia. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie bezpiecznego i stabilnego połączenia pomiędzy danymi komponentami. Mogą się różnić od siebie zastosowaniem, sposobem montażu i i budową, dlaczego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, jaki typ osprzętu elektrycznego potrzebujemy lub skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się listwy zaciskowe, szybkozłączki, złączki WAGO czy złącza BNC.
Chcesz zakupić niezawodną złączkę, ale nie wiesz który rodzaj wybrać?
Listwy zaciskowe – klasyczne rozwiązanie dla instalacji elektrycznych
Listwy zaciskowe służą przede wszystkim do łączenia przewodów jednodrutowych o różnych przekrojach. Wykorzystuje się je do łączenia i zabezpieczania kabli. To niezbędny element w automatyce przemysłowej i elektrotechnice.
Zdaniem eksperta
Złącza WAGO – innowacyjne podejście do połączeń przewodów
Złączki WAGO pozwalają na łączenie kilka przewodów za pomocą jednego rozwiązania. Sprawia to, że są niezwykle praktycznym rozwiązaniem w połączeniu kilku elementów składowych. Cechuje się dużą odpornością na uszkodzenie. Zastosowanie takiej złączki nie wymaga używania żadnych dodatkowych narzędzi, takich jak nożyce do kabli czy praski do zaciskania.
Konektory – uniwersalne złącza do różnorodnych zastosowań
Konektory czy też końcówki kablowe służą do łączenia specyficznych kabli i przewodów. To powszechnie stosowane złącza zasilania, które występują w różnych kształtach, rozmiarach. Mają szeroki zakres działania i pełnią ważną rolę w nawiązywaniu połączeń między różnymi urządzeniami elektronicznymi. W zależność od rodzaju mogą być stosowane do przesyłania obrazu i dźwięku między sprzętami. Umożliwiają płynne korzystanie z różnorodnych urządzeń elektronicznych, jak telewizory, konsole do gier, drukarki czy słuchawki i aparaty fotograficzne.
Złącza BNC – niezastąpione w systemach audio i wideo
Złącze BNC umożliwiające szybkie przesyłanie sygnałów analogowych i cyfrowych, przez co wtyk BNC wykorzystywany jest w radio technologii i do łączenia sieci komputerowych zbudowanych z kabli koncentrycznych. Służy do transmisji sygnałów audio i wideo o wysokiej częstotliwości. Ma też zastosowanie w monitoringu i systemach pomiarowych oraz satelitarnych.
Złączki UY – połączenia przewodów telefonicznych i telekomunikacyjnych
Umożliwiają połączenie przewodów bez konieczności zdejmowania izolacji. Najczęściej mamy do czynienia z nimi w instalacjach telekomunikacyjnych. To małe złączki, które można zastosować w trudno dostępnych miejscach.
Tulejki kablowe
Są rodzajem końcówek kablowych, wykorzystywanym do zaciskania żył przewodów elektrycznych. Ich podstawowymi zadaniami są zwiększenie skuteczności połączenia, zabezpieczenie styku i dbałość o prawidłowe przewodnictwo napięcia. W sklepach znajdziemy je w wersji z izolacją lub bez. Tulejki kablowe izolowane znacząco ułatwiają połączenie z zaciskami różnego typu urządzeń i zapobiegają powstawaniu zwarć.
Dlaczego dobór odpowiedniego złącza jest kluczowy?
W hurtowniach elektrycznych znajdziemy wiele specjalistycznych urządzeń elektrycznych i elementów służących do trwałego i niezawodnego połączenia przewodów elektrycznych. To, jaki typ użyjemy, będzie zależeć od rodzaju kabli, typu mocowania, sposobu instalacji i urządzeń.
Poszczególne złącza mają określoną budowę dostosowaną do pewnych standardów i parametrów. Musimy pamiętać, że dobór właściwego typu złącza ma zasadnicze znaczenie dla wydajności i bezpieczeństwa instalacji. Złącza typu skrętki UTC będą spełniać inne normy i wymogi, a zaciski wykonane z materiałów jak aluminium czy stal nierdzewna inne.